Živite li u kući, stanu ili garsonijeri?
– Svejedno! –
Vaš dom je prostor u kojem u potpunosti možete gospodariti svojom okolinom. Kad zatvorite njegova ulazna vrata, vrlo je važno da se možete potpuno opustiti u okruženju koje odražava vašu osobnost i način života. Dom ćete htjeti namjestiti po vlastitim željama, ali savjeti dizajnera interijera, će vam pomoći da postignete harmoniju i sklad u svakom kvadratu vašeg prostora.
Pokazuje se da je takav pristup na dulji rok bolji i jeftiniji od kupnje zasebnih komada namještaja i opreme za koje se naposljetku ustanovi da ne pristaju zajedno u prostor. Puno puta pri kupnji, selidbi ili adaptaciji postojećeg prostora zanemaruju se bitni elementi kao npr. posjetioc kuću vidi najprije izvana, a privlačan pogled na vrt ili balkon uljepšat će i samu unutrašnjost. Terasa ili zimski vrt, stvaraju vezu između unutrašnjeg i vanjskog prostora.
Promatrajući svoj prostor; pogledajte spektar boja. Jesu li boje usklađene s pokućstvom, zavjesama i draperijama kao i s podnom oblogom? Jesu li zakrčeni prolazi? Da li pokućstvo za odlaganje stvari dobro izgleda i je li praktično? Promatranje prostora na ovaj način otkriva prednosti i nedostatke, te ukazuje kako otkloniti ovo potonje. Svaka prostorija u vašem domu trebala bi imati jednaku važnost, tako da kuhinja koja je često središte obiteljskog života, bude funkcionalna i prilagodljiva, ali isto tako prijatna, kako se kuhanje ne bi doživljavalo kao ropski provedeno vrijeme pored štednjaka. Isto tako i kupaonice imaju svoje posebne zahtjeve i trebale bi se kretati između udobnosti i stupnja vodootpornosti. Također treba obratiti pažnju na boje i rasvjetu. Boja ima moć i u domu može stvoriti različite ugođaje i efekte.
Hladne boje – plava, siva, zelena – smiruju, ali će u zasjenjenoj sobi stvarati dojam hladnoće i sterilnosti. Tople boje primjerice crvena, narančasta i žuta najbolje su u sobama s ne previše sunčeve svjetlosti, te u prostorijama u kojima želite stvoriti dojam topline i dobrodošlice.
Neutralno obojene plohe i jednostavni zidovi, odlična su pozadina za upadljive komade namještaja. Ličenje visokog stropa tamnim bojama, učinit će ga naizgled nižim, primjerice i zidovi se vizualno mogu približiti ili udaljiti, tako da korištenje tamne boje na suprotnim zidovima čini široku prostoriju užom i obrnuto. Korištenje te boje na krajnjem zidu duge, uske prostorije i svjetlije boje na bočnim zidovima pomažu da se prostorija doima širom.
Također uzorak na zidovima, stropovima i podovima čini kolorističku shemu dodatno vizualno zanimljivom, bilo da je u skladu sa sveukupnim efektom, bilo da služi kao kontrast.
Neobično je važno razmišljati i o rasvjeti. Pojedine prostorije poput radne sobe, kuhinje, stubišta moraju biti dobro osvijetljene, dok u područjima za opuštanje, poput dnevnog boravka ili spavaće sobe, razina svjetlosti može biti manja.
Rasvjeta će također utjecati na dojam koji ostavljaju boje. Crvena boja koju na dnevnoj svjetlosti izgleda toplo i privlačno, pod umjetnom rasvjetom, može djelovati vrlo tvrdo. Ključ uspjeha svake rasvjetne sheme jest zadovoljavanje dvaju kriterija: mora osvjetljavati tamo gdje je potrebno i efekt koji stvara treba poboljšati izgled prostorije stvarajući uravnoteženu mješavinu svjetla i sjene.
Prostor “postoji” tek kad se u njemu živi, unos sitnih detalja samo Vama dragima, jednostavan je način za postizanje tog cilja. Udoban i održavan dom uljepšat će život i potaknuti osjećaj dobrobiti.
Stvorite sebi nadahnjujuće okruženje.